BT258-600R,127
Contact Now
BT258-600R,127
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 500 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 5 A
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 6 mA
Base Product Number : BT258
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 75A, 82A
Description : SCR 600V 8A TO220AB
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : BT258-600R,127
Contact Now
SCR 600 V 8 A Sensitive Gate Through Hole TO-220AB