BT148-500R,127
Contact Now
BT148-500R,127
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.8 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 500 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 2.5 A
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : SOT-82-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 4 A
Voltage - Off State : 500 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : SOT-82
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 6 mA
Base Product Number : BT148
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 35A, 38A
Description : SCR 500V 4A SOT82-3
Model Number : BT148-500R,127
Contact Now
SCR 500 V 4 A Sensitive Gate Through Hole SOT-82-3