VS-25TTS08FP-M3
Contact Now
VS-25TTS08FP-M3
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.25 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 500 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 16 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-220AB Full-Pak
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 25 A
Voltage - Off State : 800 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 45 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 150 mA
Base Product Number : 25TTS08
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 270A @ 50Hz
Description : SCR 800V 25A TO220AB FP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : VS-25TTS08FP-M3
Contact Now
SCR 800 V 25 A Standard Recovery Through Hole TO-220AB Full-Pak