TN4050-12PI
Contact Now
TN4050-12PI
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.75 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : ECOPACK®2
Current - On State (It (AV)) (Max) : 25 A
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : TOP3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 40 A
Voltage - Off State : 1.2 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TOP-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 100 mA
Base Product Number : TN4050
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 400A, 420A
Description : SCR 1.2KV 40A TOP3
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : TN4050-12PI
Contact Now
SCR 1.2 kV 40 A Standard Recovery Through Hole TOP3