TYN16X-800RT,127
Contact Now
TYN16X-800RT,127
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.5 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 1 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 10.2 A
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Off State : 800 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 25 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Base Product Number : TYN16
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 210A, 231A
Description : SCR 800V 16A TO220F
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : TYN16X-800RT,127
Contact Now
SCR 800 V 16 A Standard Recovery Through Hole TO-220F