VS-ST1000C14K1
Contact Now
VS-ST1000C14K1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.8 V
Product Status : Active
Mounting Type : Clamp On
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 100 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 1473 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : A-24 (K-Puk)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 2913 A
Voltage - Off State : 1.4 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Package / Case : TO-200AC, K-PUK, A-24
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Base Product Number : ST1000
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 20A, 21.2A
Description : SCR 1.4KV 2913A A24
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : VS-ST1000C14K1
Contact Now
SCR 1.4 kV 2913 A Standard Recovery Clamp On A-24 (K-Puk)