AD7390ARZ-REEL7
Contact Now
AD7390ARZ-REEL7
Category : Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC)
Differential Output : No
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
DigiKey Programmable : Not Verified
Number of Bits : 12
Number of D/A Converters : 1
Output Type : Voltage - Buffered
Reference Type : External
Voltage - Supply, Analog : 2.7V ~ 5.5V
Settling Time : 70µs (Typ)
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Architecture : R-2R
INL/DNL (LSB) : ±2 (Max), ±1 (Max)
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Data Interface : SPI
Voltage - Supply, Digital : 2.7V ~ 5.5V