ACS770LCB-050B-PFF-T
Contact Now
ACS770LCB-050B-PFF-T
  • 1
Response Time : 4.6µs
Product Category : Industrial Current Sensors
Output : Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply : 5V
Mounting Type : Through Hole
Linearity : ±1%
Manufacturer : Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Sensing : 50A
Accuracy : ±0.6%
Sensitivity : 40mV/A
For Measuring : AC/DC
Current - Supply (Max) : 15mA
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Part Status : Active
Packaging : Tube
Number of Channels : 1
Frequency : DC ~ 120kHz
Polarization : Bidirectional
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PFF
Series : ACS770
Description : SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC