F02P015S05L
Contact Now
F02P015S05L
Response Time : 0.3µs
Product Category : Industrial Current Sensors
Output : Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply : 5V
Mounting Type : Through Hole
Linearity : ±1%
Manufacturer : Tamura
Minimum Quantity : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Current - Sensing : 15A
Accuracy : ±1.2%
Sensitivity : 41.67mV/A
For Measuring : AC
Current - Supply (Max) : 30mA
Sensor Type : Flux Gate, Closed Loop
Part Status : Active
Packaging : -
Number of Channels : 1
Frequency : 300kHz