MLX91206LDC-CAL-002-TU
Contact Now
MLX91206LDC-CAL-002-TU
  • 1
Response Time : 8 us
Product Category : Board Mount Current Sensors
Sensor Type : Open Loop
Current Rating : 12 mA
Operating Supply Voltage : 5 V
Manufacturer : Melexis
Frequency Range : 90 kHz
Accuracy : +/- 1%
Description : Board Mount Current Sensors Programmable IMC-Hall Current Sensor IC in SOIC8 - 300-470 mV/mT (380mV/mT) - Analog Output