ACS756KCB-050B-PFF-T
Contact Now
ACS756KCB-050B-PFF-T
  • 1
Response Time : 3µs
Product Category : Industrial Current Sensors
Output : Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply : 3 V ~ 5.5 V
Mounting Type : Through Hole
Linearity : ±1.8%
Manufacturer : Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity : 816
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Sensing : 50A
Accuracy : ±7.5%
Sensitivity : 40mV/A
For Measuring : AC/DC
Current - Supply (Max) : 14mA
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Part Status : Not For New Designs
Packaging : Tube
Number of Channels : 1
Frequency : DC ~ 120kHz