HO 100-P-0100
Contact Now
HO 100-P-0100
Nominal value : 100 A
Product Category : Board Mount Current Sensors
Second. Nominal Signal Value : Instantaneous 2.5 +/- 0.8 V
Op. Temperature : -40 °C / 105 °C
Measurement : Current
Measuring Range : 250 A
Primary Signal : AC + DC
Supply Voltage : External DC Unipolar
Second. Nominal Signal : Voltage
Manufacturer : LEM USA Inc.
Supply Voltage Range : 5 - 5 V
Accuracy : 1 %
Description : 100 ARMS, Overcurrent detection set @ 2.93 x IPN on a dedicated pin,Short response time: 3.5 µs,Access to voltage reference 2.5 V