DSPIC30F3011-30I/P
Contact Now
DSPIC30F3011-30I/P
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of I/O : 30
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 24KB (8K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : dsPIC™ 30F
Supplier Device Package : 40-PDIP
Data Converters : A/D 9x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : dsPIC
Speed : 30 MIPs
Base Product Number : DSPIC30F3011
Description : IC MCU 16BIT 24KB FLASH 40DIP
Model Number : DSPIC30F3011-30I/P
Contact Now
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 24KB (8K x 24) FLASH 40-PDIP